Przyszła seria wpisów z tagiem #czesci będzie przedstawiała rynek internetowy sprzedaży części samochodowych w Polsce. Działając w branży chciałbym uświadomić przyszłych sprzedawców ile można zarobić na częściach i z czym trzeba się zmierzyć, by w ogóle cokolwiek sprzedać.

Platforma

Obecnie Allegro stało się platformą na której ciężko się wyróżnić sprzedając ten sam towar. Nie ma szablonów HTML, nie ma możliwości prezentacji firmy (choćby logotypem), nie można uatrakcyjniać zdjęć.
Pozostaje jedynie wyróżniać produkty rotujące i posiadać pełną ofertę. Chodzi o min. 100’000 produktów, tak by klient oprócz klocków mógł kupić tarcze.

Jednak do dziś mimo ograniczeń sprzedawcy kombinują jak mogą nadal nie stosując się do obostrzeń. Nagminnie spotyka się oferty niespełniające zasad wystawiania. Z racji tego, iż wystawianie w kat. części zamienne jest darmowe to nie sposób z tym walczyć.

Jak sprzedać klocki GDB1423 producenta TRW, których na Allegro jest kilkaset? Dobre pytanie, bo nie ma na to oczywistej odpowiedzi. Na pewno metoda prób i błędów w tym przypadku ma jedyną szanse na powodzenie.

Innym w tym przypadku sposobem jest sprzedawanie owych klocków w komplecie z tarczami, czyli zamiast pojedynczych części oferujemy całe zestawy/komplety.

Wymaga to nieco większej znajomości sprzedawanego produktu, gdyż wymaga wstrzelenia się bezpośrednio w potrzebę danego klienta (poszukiwanie względem odpowiedniej wersji pojazdu).

Przy okazji umożliwia to wyjście ponad szablon, tj. dowolną prezentację grupy części – prezentując cały zestaw z pudełkami. Pamiętać należy, że oprócz ceny, to zdjęcie sprzedaje.

Jednak najważniejsza jest cena. Nie sposób konkurować ceną mając nawet bardzo duże upusty w hurtowni. Sytuacja komplikuje się, gdy Twoja hurtownia również sprzedaje na Allegro!

Konto na Allegro jednej z dużych hurtowni (ELIT Polska) mającej ponad 200’000 produktów w kategorii części zamienne.

Wielu sprzedawców lub przyszłych Allegrowiczów pomyśli – jak to – moja hurtownia na Allegro? Przecież to ja miałem kupować od hurtowni i sprzedawać z zyskiem na Allegro… 🙂
Czy te działania hurtowni są fair nie mnie jest to oceniać, jednak jeśli nie sprzedaż na allegro to może sklep internetowy z częściami zamiennymi? O tym w kolejnym wpisie…