W kilku wpisach, bo samych narzędzi nie ma wiele przedstawione zostaną aplikacje/programy służące do tworzenia ofert i ich eksportu na serwisy ogłoszeń motoryzacyjnych.

Autopanel.pl

jest darmową aplikacją internetową, a więc można z niego skorzystać teoretycznie z dowolnego urządzenia mającego dostęp do Internetu.

Na pierwszy rzut oka rzuca się brak certyfikatu SSL strony, ale jako że narzędzie jest darmowe to wybaczamy, bo w końcu nie robimy przez niego transakcji bankowych.


Brak certyfikatu SSL strony.

Niestety, to nie jedyny problem z “bezpieczeństwem” tej aplikacji.
Parę lat temu, gdy poszukiwałem podobnego narzędzia i testowałem m.in. Autopanel zauważyłem niepokojący błąd – można było zalogować się bez podawania loginu i hasła. Jak się okazało wg. wiedzy znajomego webmaster’a z tym związany był też błąd SQLinjection, który umożliwiał logowanie się na dowolny login.
Zgłosiłem to twórcom i oczywiście obecnie jest to już poprawione. Jednak z tego też powodu odrzuciłem to rozwiązanie, gdyż aplikacja nie zdobyła mojego zaufania.

Po zalogowaniu, bez dodatkowych konfiguracji mamy widok dodanych pojazdów.

Samo dodanie pojazdu to uzupełnienie obszernego formularza bez żadnych wodotrysków, czy ułatwień.

Po wcześniejszym wprowadzeniu danych autoryzacyjnych do poszczególnych serwisów mamy możliwość eksportu utworzonej oferty na wiele serwisów ogłoszeniowych.

Z większością jednak jest problem, gdyż zwyczajnie nie eksportuje danych lub dany serwis już nie istnieje.
Na pierwszy rzut wziąłem utworzenie backup’u na FTP i spróbowałem niestety bezskutecznie wyeksportować pojazdy. Następnie sprawdzając konfigurację Allegro okazało się, że aplikacja sugeruje skopiować treść wygenerowanego szablonu do Allegro. Dodam, że szablonów HTML na Allegro nie ma od 2 lat – zastąpiono je sekcjami z ograniczonymi znacznikami HTML.

nie ma bezpośredniej integracji z Allegro

Oznacza to ni mniej, ni więcej, iż aplikacja powstała parę lat temu i przez kilka ostatnich lat (prawdopodobnie od 6 lat) nie była rozwijana.

Najwidoczniej autorzy porzucili projekt i czekają na lepsze czasy. Nie oszukujmy się, że przy dominacji Otomoto/OLX na rynku ogłoszeń motoryzacyjnych nie ma takiego ciśnienia na dobre rozwiązanie do eksportu ogłoszeń. Wszystkie pozostałe serwisy ogłoszeniowe na które można eksportować ogłoszenia to mały procent rynku o małych zasięgach.